معروفترین انواع فرش دستباف ایرانی را بشناسید

معروفترین انواع فرش دستباف ایرانی

معروفترین انواع فرش دستباف ایرانی را بشناسید

فرش دستباف ایرانی بی شک جزو مواردی است که هنر و نبوغ ایرانیان را به بهترین شکل ممکن به جهانیان شناسانده است. با وجود تمام شهرت و قدمتی که فرش دستباف ایرانی دارد بازهم این کالا به خوبی شناخته نشده است. نه تنها خریداران بین المللی بلکه خریداران ایرانی هم آنطور که باید فرش دستباف ایرانی را نمی شناسند و اطلاعات لازم را در زمینه خرید فرش های دستباف ایرانی ندارند. معروفترین انواع فرش دستباف ایرانی را بشناسید

معروفترین انواع فرش دستباف ایرانی را بشناسید

به عنوان مثال کمتر شخصی است که این دانش را داشته باشد که بتواند با دیدن یک فرش دستباف ایرانی حدس بزند که آن فرش چه خصوصیاتی داشته و یا توسط کدام منطقه در کشور عزیزمان ایران بافته شده است. در حقیقت زمانی که یک قالی و یا فرش دستباف ایرانی بافته میشود شناسنامه آن فرش درون خودش صادر می گردد. ما در این سری از مقالات قصد داریم تا به شما عزیزان محبوب ترین و بهترین انواع فرش های دستباف ایرانی را معرفی نماییم. پس در صورتی که می خواهید در مورد این کالاهای جذاب و گرانقیمت اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه مقالات همراه باشید:

فرش دستباف قم

انواع مختلف فرش دستباف ایرانی که در شهر قم بافته می شدند ابتدا با استفاده از پشم های نه چندان ظریف طراحی و تولید میشدند. ولی با گذر زمان هنرمندان قالیباف در شهر قم توانستند هنر قالیبافی و تولید فرش دستباف ایرانی را در این شهر به تکامل رسانده و با توجه به توانایی مهارت و هوش ذاتی بالایی که داشتند و توانستند انواع فرش دستباف ایرانی تمام ابریشم را که رج شمار بسیار بالایی نیز داشتند تولید کرده و در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

انواع مختلف قالی و فرش های دستباف ایرانی قمی که با نخهای ظریف ابریشمی تهیه و تولید میشدند به گل ابریشم معروف گشته و در کل دنیا نیز زبانزد خاص و عام میباشند. طرح های مختلفی که در فرش های دستباف ایرانی در شهر قم مورد استفاده قرار می گیرند از تنوع و گستردگی بسیار بالایی برخوردار هستند.

فرش دستباف قم
فرش دستباف قم

طرح های بسیار مشهور در شهر قم

زمانی که به انواع فرش دستباف ایرانی در شهر قم نگاه می کنیم از طرح های بسیار مشهور و شناخته شده مانند شکارگاه، محرمات، مهرابی، لچک و ترنج شاه عباسی استفاده شده که واقعاً در نوع خود بی نظیر و خیره کننده می باشد. در گذشته طرح هایی که توسط طراحان فرش دستباف قمی برای فرش ها نگاشته می شد از طرح ها و نقشه های فرش های کاشان و اصفهان الهام گرفته شده بود.

ولی طراحان قمی با خلاقیت و نبوغ بسیار بالایی که داشتند توانستند سبک جدیدی را در صنعت تولید فرش دستباف ایرانی به وجود آورده که امروزه به عنوان سبک طراحی قمی از آن یاد می گردد از جمله ویژگی های منحصر به فرد فرش دستباف قمی می توان به طراحی بسیار هماهنگ، نبوغ و رنگ آمیزی بی بدیل و کم نظیر و همچنین طراحی ماهرانه این فرش های دستباف اشاره نمود که نهایت آنها به سبک فرش قم مشهور می باشد.

مهمترین ویژگی های فرش دستباف قم

از جمله مهمترین مواردی که با توجه به آنها می توان متوجه این موضوع شد که آیا فرش دستباف مورد نظر برای قوم است یا نه تکنیک استفاده شده در طراحی فرش می باشد. چرا که اگر دقت کنیم روش کار در این نوع فرش و قالی ها به گونه ای است که نظم و انضباط در طراحی به صورت کامل مشهود می باشد.

این موضوع به صورتی است که اگر به قالی های جدید با کیفیت عالی مانند قالیهای تهران قالیهای کرمان و قالی کاشان نگاهی بیندازیم در قسمت پشت شان خصوصا در قسمت ضخامت تارها و گرهها کمی بینظمی به چشم میخورد که البته زیاد نبوده و به صورت کامل قابل چشم پوشی است. ولی باید بگوییم که در مورد فرش دستباف قم و قالی های این شهر این موضوع اصلاً وجود نداشته و نظم در این فرشها رعایت شده که گاهی اوقات انسان با خودش فکر میکند شاید این فرش ها اصلاً دستباف نبوده و توسط ماشین بافته شده اند.

در حقیقت می توان گفت که فرش دستباف قم بیشتر به خاطر ظرافت و دقت بسیار بالایی که دارد دارای شهرت بین المللی می باشد. فرش های دستباف قم بیشتر جهت تزیین مورد استفاده قرار گرفته و جز نفیس ترین و عالی ترین قالی های تولید شده در کشور عزیزمان ایران به حساب میآید. اگر بخواهیم فرش دستباف قم را شناسایی کنیم میتوان از طریق رنگ های روشن پس زمینه که معمولا رنگ هایی مانند زرد کرم و یا سفید عاجی است آنها را تشخیص داد. همچنین یک مورد دیگر این است که زمینه فرش دستباف قومی معمولاً هیچگونه ترنج و یا لچکی به خود نمی بیند.

فرش دستباف کاشان

یکی دیگر از انواع پر طرفدار و محبوب فرش های دستباف ایرانی قالی و فرش های کاشان می باشد. فرش دستباف کاشان از نظر طراحی تاثیر بسیار زیادی از طرح لچک و ترنج اصفهان و همچنین طرح گردان اصفهان گرفته است. ولی باید بگویم که ظرافت و دقت فرش اصفهان را نداشته و همچنین رنگ بندی محدود تری نیز دارد. از جمله مهمترین ویژگی های فرش های دستباف کاشان این است که اندازه این فرش ها به جز قالی های کناره در اندازه یک سجاده و یا کمی بزرگتر است. البته در روستا های اطراف شهر کاشان قالیچه هایی به اندازه کمتر از یک متر مربع نیز طراحی و تولید می گردد.

فرش دستباف کاشان
فرش دستباف کاشان

اگر بخواهیم در مورد مواردی که با استفاده از آن ها می توان فرش دستباف کاشان را شناسایی کنیم و صحبت کنیم باید بگوییم که بافت انجام شده برای این نوع قالی ها و فرش ها به گونهای است که بسیار ظریف و با ظرافت انجام شده به گونه ای که تمامی جزئیات موجود بر روی نقشه ها نمایان می گردد. همچنین پشم به کار گرفته شده برای فرش دستباف کاشان معمولاً پشم مرینوس می باشد که یک حالت مخملی بسیار دلنشین و جذاب به قالی می بخشد.

ابوالفضل امیری
ارسال دیدگاه